نخل برداری یکی از آیین کهن یزدیها در ایام محرم به ویژه روز عاشوراست و اکنون با آغاز ماه محرم، نخل ها که نماد تابوت امام حسین (ع) هستند، یکی یکی سیاه پوش می شوند.
 با آغاز ماه محرم حال و هوای شهرهای مختلف استان یزد عوض شده و در هر گوشه آیینی کهن در حال اجراست.

نخل ها که در ایام مختلف سال، برهنه در نقاط مختلف و در مقابل حسینیه ها، مساجد، تکایا و ... غنوده اند، با آغاز ماه محرم سیاه پوش و برای برگزاری مراسم روزهای تاسوعا و عاشورا آماده می شوند.
 

مراسم ویژه انتقال نخل ها به حسینیه فیروز آباد در اول محرم در شهرستان میبد


در بسیاری مناطق و شهرستانها مراسم ویژه ای برای سیاه پوش شدن نخل ها برگزار می شود که این آیین مردم را از نخستین روزهای محرم در حزن واقعه عاشورا فرو می برد.

در برخی شهرستانها نظیر میبد برنامه های ویژه ای برای استقبال از تاسوعا و عاشورا انجام می شود. 

مراسم ویژه انتقال نخل ها به حسینیه فیروز آباد در اول محرم در شهرستان میبد


در میبد در روز اول محرم نخل ها پس از آذین بندی به روشهای مختلف یکی یکی از محل استقرار خود بر دوش مردم این شهر به حسینیه فیروزآباد منتقل می شوند.

این مراسم با شکوه ویژه ای و با حضور جمع کثیری از مردم عزادار حسینی انجام می شود و با بلند شدن نخل ها و اوج گرفتن آنها بر دوش عزاداران حسینی، شاید بیش از ده ها گاو و گوسفند قربانی می شود. 

برگزاری مراسم مداحی در اول محرم طی مراسم ویژه ای در میبد


در این روز مردمی که برای ایام محرم نذر دارند، نذورات خود را به این محل آورده و در مقابل نخل ها قربانی می کنند.

این نخل ها یکی یکی در حسینیه فیروزآباد بر زمین می نشینند و در روز عاشورا دوباره طی مراسم ویژه ای به محل استقرار خود باز می گردند.

این مراسم ویژه نه تنها میبدی ها بلکه مردمی از سراسر کشور و حتی توریستهایی از خارج از کشور را به سمت خود جلب می کند.


نخل برداری در روز عاشورا و در برخی موارد در روز شهادت دیگر امامان از جمله حضرت علی (ع) در نقاط مختلف استان یزد انجام می شود.

"نخل" به عنوان تابوت امام حسین(ع) شناخته می شود که چوب بستی عظیم به شکل برگ درخت است اما شباهتی به برگ درخت خرما ندارد. 

حمل نخلها بر دوش مردم عزادار میبد از محل استقرار نخل ها تا حسینیه فیروآباد


در ایام محرم نخل را با پارچه سر تا سر سیاهپوش می کنند و از آن صدها شمشیر، قمه و خنجر برهنه آویزان می کنند.

این نخل تزئینات دیگری نظیر آینه، میوه، پولکهای مختلف، منگوله های تزئینی، دستمالهای ابریشمی رنگی نیز دارد که در دو طرف نخل بسته می شود.

در دهه اول محرم و یا در دهه آخر صفر، نخل توسط مردم عزادار مانند کشتی به حرکت در می آید و سه دور گرد میدان نخل می چرخد و آنگاه آرام آرام به درون آشیانه خود باز می گردد.
 

خیل عظیم مردم میبد و سایر نقاط استان در حسینیه فیروزآباد


مراسم نخل برداری در بسیاری از شهرهای یزد مختص روز عاشوراست و در روزهای دیگر نخل برداری انجام نمی شود.

این مراسم هر سال با روضه خوانی، سینه زنی، عزاداری، پخش نذری، ذبح قربانی و دود کردن اسفند همراه است و در شهرستانهایی نظیر تفت با شکوه و عظمت خاصی برگزار می شود.

بزرگترین نخل استان یزد هم اکنون در شهرستان تفت قرار دارد و هر سال در روز عاشورا جمعیتی میلیونی در مراسم نخل برداری این شهر شرکت می کنند و صدها نفر مردم قوی هیکل این سنبل عظیم را بر دوش می کشند و گرد میدان نخل به حرکت در می آورند.

نخلها در دیگر ایام سال بدون تزئیین در کنار حسینه ها، تکایا و میادین بزرگ شهر قرار دارند و سنبل عشق و ارادت مردم یزد به امام حسین(ع) به شمار می روند.
عشق و ارادت مردم یزد به امام حسین (ع) به نحوی است که نه تنها از نخستین روز محرم محافل عزاداری در منازل، تکایا، حسینیه ها و مساجد آغاز شده و با شور ویژه ای برگزار می شود بلکه در دیگر ایام سال نیز مجالس عزاداری امام حسین (ع) به صورت دوره ای در منازل برگزار می شود.

حتی اقلیت های زرتشتی از آنجا که شهربانو، دختر یزدگرد سوم، همسر امام حسین (ع) بوده است، ایشان را داماد خود می دانند و ارزش و جایگاه ویژه ای برای این امام مسلمین قائل هستند.